1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota Land Cruiser 70 wraca do Japonii
28 grudnia 2023

Niezawodna Toyota Land Cruiser 70

Nowa odsłona legendy wraca do Japonii

Na japoński rynek wraca Toyota Land Cruiser 70. Stworzony do jazdy w najtrudniejszych warunkach pojazd będzie wyposażony w mocny turbodoładowany silnik Diesla, udoskonalony układ jezdny oraz najnowsze systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy.

 

Land Cruiser z serii 70 po raz pierwszy został zaprezentowany przez Toyotę w 1984 roku i z modyfikacjami jest produkowana do dziś, nie raz dowodząc swojej trwałości i niezawodności. Legendarny samochód wraca obecnie na rynek japoński wyposażony w mocny, turbodoładowany silnik Diesla, znany z dostępnych w Europie modeli Hilux i Land Cruiser 250. Dodać do tego należy udoskonalony układ jezdny i nowoczesne systemy ułatwiające jazdę po bezdrożach.

Mocny napęd i nowoczesne systemy

Nowa odsłona Toyoty Land Cruiser 70 przygotowana na rynek japoński zyskała dynamiczny i oszczędny silnik Diesla z turbodoładowaniem o pojemności 2,8 l. Jednostka ta osiąga moc 204 KM/150 kW. Jest sparowana z 6-stopniową przekładnią automatyczną (6 Super ECT). Samochód został także wyposażony w ogromny bak paliwa o pojemności 130 l.

Nowy Land Cruiser 70 łączy klasyczny wygląd z innowacyjnymi rozwiązaniami. Uwagę zwraca wytrzymała konstrukcja oparta na ramie. Pojazd został też wyposażony w nowoczesne systemy wsparcia jazdy w terenie, takie jak:

  • układ stabilizacji toru jazdy (VSC),
  • aktywna kontrola trakcji (A-TRC),
  • system wspomagający pokonywanie podjazdów (HAC),
  • układ wspomagania zjazdu ze wzniesienia (DAC).

Dzięki tym technologiom samochód prowadzi się pewnie i stabilnie.

Nowy Land Cruiser 70 zyskał także nowoczesne systemy bezpieczeństwa Toyota Safety Sense, w tym układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS). Wspomagają one nie tylko jazdę w terenie, ale i w ruchu ulicznym i na parkingach.

Rasowa terenówka

Nadwozie nowej Toyoty Land Cruiser 70 zdobią poziome i pionowe linie. Kanciaste kształty, krótkie zwisy i ścięte narożniki ułatwiają przeprawianie się po trudnym terenie. Jazdę po bezdrożach ułatwiają także spore okna i niska linia szyb.

W kabinie wszystkimi funkcjami steruje się za pomocą dużych i fizycznych przycisków, dzięki czemu łatwo w nie trafić podczas jazdy po nierównościach. Detalem stylistycznym nawiązującym do historii modelu jest lusterko zamontowane na błotniku.

Nadwozie ma 4890 mm długości, 1870 mm szerokości oraz 1920 mm wysokości. Z kolei rozstaw osi wynosi 2730 mm.

Legendarna od ponad 70 lat

Toyota Land Cruiser od ponad 70 lat jest synonimem wytrzymałości, niezawodności i niesamowitych zdolności terenowych. Historia tego modelu rozpoczęła się od Toyoty BJ zaprezentowanej 1 sierpnia 1951 roku. Był to pierwszy pojazd w historii, który zdobył szóstą stację góry Fuji. Tak narodziła się legenda Land Cruisera. Kolejne generacje i wersje budowały globalną renomę modelu.

Toyota Land Cruiser to jeden z najpopularniejszych samochodów w historii marki. Terenówka oferowana w 170 krajach na całym świecie sprzedała się w łącznej liczbie około 11,3 mln sztuk.